“Lizard” nr 54

Okładka LM 54

„Lizard” nr 54, spis treści:

- Podczas minionego lata dwukrotnie odwiedziliśmy krakowski Hype Park, by obejrzeć koncerty Tryp Tych Tryo oraz Ty’a Segalla, a raz wybraliśmy się do klubu Progresja w Warszawie na występ Cat Power śpiewającej piosenki Boba Dylana.

- W naszej stałej rubryce Muzyczny sequelizm Francis Tuan tym razem przygląda się debiutanckiej płycie tajemniczej Noli.

- O języku współczesnego jazzu i inspiracjach, które leżą u podstaw pierwszej płyty zespołu, Arek Lerch rozmawiał z muzykami grupy Kosmos.

- Formacja Gong przez lata istnienia urosła do rangi wielkiej idei artystycznej, którą kształtowały zastępy różnych muzyków. O najnowszym wcieleniu zespołu jego wokalista, Kavus Torabi, opowiedział Krzysztofowi Opalskiemu.

- Wrocławski EABS nie ustaje w misji eksplorowania rodzimej tradycji jazzowej. Na najnowszym albumie poddał rewizji legendarną płytę Purple Sun Tomasza Stańki. Co stało za tym wyborem, dowiemy się z rozmowy, którą Arek Lerch przeprowadził z liderem zespołu, Markiem „Latarnikiem” Pędziwiatrem.

- Czy kompletnie obcy naszej kulturze muzycznej funk miał szansę się przyjąć na rodzimym podwórku? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swoim tekście Konrad Wojciechowski, przedstawiając najciekawsze emanacje polskiego funku. W rolę przewodnika po tajnikach gatunku wciela się natomiast basista Wojciech Pilichowski.

- Kalifornia w latach 60. odznaczała się nieprzebranym bogactwem zespołów rockowych.  Kolejny z nich, KAK z miasta Davis, prezentuje Piotr Chlebowski w najnowszym odcinku nieustającej sagi o „jednopłytowcach”.

She Sells Sanctuary to bez wątpienia jeden z emblematycznych utworów rockowych lat 80. Jego autorów, grupę The Cult, portretuje Magdalena Żmudzińska, koncentrując się na pierwszych latach działalności zespołu.

- W naszym stałym cyklu American Dream Marcin Ciupek tym razem zaprasza do Chicago na spotkanie z zespołem The Shadows of Knight.

- Wydawanej od kilku lat przez Mute Records serii świetnych płyt koncertowych zespołu Can uważnie przygląda się Bartosz Leśniewski w kolejnym odcinku cyklu In Concert.

- Historię post-rockowych pionierów z Chicago, grupy Tortoise, przedstawia w obszernym artykule Jacek Socała.

- Niewykluczone, że historia noise-rocka potoczyłaby się zupełnie inaczej bez wytwórni Touch and Go. Dziesięć wybranych płyt kultowego labelu omawia Marcin Ciupek.

- Niedoceniona, pomijana, ale niewątpliwie warta ponownego odkrycia. O płycie A Passion Play Jethro Tull w obszernym eseju pisze Piotr Chlebowski.

- 55. rocznica wydania to znakomita okazja, by przypomnieć album Trout Mask Replica.  Legendarne dzieło Captaina Beefhearta i jego Magic Band analizuje Mateusz Sroczyński.

- Anna Zalewska, niestrudzenie tropiąc ślady najciekawszych grup skandynawskiego rocka lat 60. i 70., tym razem zagląda do Danii, by w kolejnym odcinku rubryki Północny wiatr omówić historię zespołu Culpeper’s Orchard.

- Wielcy mistrzowie odchodzą. O drodze artystycznej i płytach zmarłego niedawno Johna Mayalla, „ojca chrzestnego” brytyjskiego bluesa, pisze Paweł Pałasz.

- W dziale recenzji znajdziecie omówienia płyt m.in. Jacka White’aNicka Cave’aFontaines D.C., zespołu KosmosBeth GibbonsMelvinsJacka Bruce’aKrzysztofa KomedySoft MachineVan der Graaf GeneratorJethro TullRicka Wakemana. Poza tym recenzujemy książki o SBB i Sinéad O’Connor.

- Dział felietonów wypełniają swoimi tekstami Filip Baczyński (Polski jazzgot) i Wojciech Kozielski (Revolution Rock).

Poradnik kupującego tym razem przejmuje grupa The Fall, której dorobek płytowy porządkuje Mateusz Sroczyński.

Jacek Raciborski Photography.