“Lizard” nr 44

Okladka_LM_44_fin_1000„Lizard” nr 44 , czyli pierwszy numer kwartalnika w 2022 roku.

Link do sklepu Audio Cave.

„Lizard” nr 44 – spis treści:

- Francis Tuan w Muzycznym sequelizmie zastanawia się, czy smutna muzyka może napawać optymizmem.

- Zespół O.N.E. od dwóch lat skutecznie szturmuje jazzowe sceny. O najnowszym albumie Entoloma z grupą rozmawiają Jan Biernacki i Bartosz Leśniewski.

- Paulina Przybysz, Kuba Więcek i… Jan Kochanowski w jednym projekcie? O Kwiatuszkach z muzykami rozmawia Arek Lerch.

- Jak prezentuje się współczesna niezależna muzyka gitarowa? Drugi album Titanic Sea Moon pokazuje, że doskonale. Z zespołem rozmawia Jan Biernacki.

- Być albo nie być? Oto jest pytanie. O Hamlecie i muzyce progresywnej z Barborą Korálikovą i Peterem Kravcem z zespołu Fairy Tale rozmawia Bartosz Leśniewski.

- Pamiętacie Leaf Hound i Atomic Rooster? Przez składy obu zespołów przewinął się pewien charyzmatyczny wokalista. Z Peterem Frenchem rozmawia Krzysztof Opalski.

- Krzysztof Cugowski, Jan Borysewicz i Dariusz Kozakiewicz. Konrad Wojciechowski przypomina o tych trzech wybitnych postaciach, które od pół wieku nieprzerwanie trwają na polskiej scenie.

- W ubiegłym numerze przedstawialiśmy Dzieci Dylana. W tym wątek wraca Michał Pick przygotował przegląd klasyki spod znaku singer/songwriter.

- Ambient, drone, elektronika i Steve Wilson, czyli Bass Communion. Historię projektu przypomina Piotr Chlebowski.

- Gerard Nowak zastanawia się, co takiego wyjątkowego kryje się na płycie The Madcap Laughs Syda Barretta.

- W rubryce American Dream Marcin Ciupek odświeża wspaniałą, choć niesłusznie zapomnianą grupę The United States Of America.

- Green Bullfrog to kolejny jednopłytowiec, łączący się mocno z tematem numeru. W jego szeregach było kilku Purpurowych. Zapomnianą płytę wspomina Piotr Chlebowski.

- Przegląd koncertówek Deep Purple? Bartosz Leśniewski sprawdza wybrane płyty live, które zebrano w ramach The Official Deep Purple (Overseas) Live Series i Deep Purple Official Archive Collection.

- Większość muzyków, która przewinęła się przez Deep Purple, posiada poważne osiągnięcia niezwiązane z tą grupą. Piotr Chlebowski i Bartosz Leśniewski wybrali z tego pokaźnego zbioru kilka szczególnie interesujących pozycji.

- Deep Purple In Rock. Historię tej wyjątkowej płyty przybliża Piotr Chlebowski.

- Na środku kręcącej się czarnej płyty Kapelusznik intonujący piosenkę, którą śpiewał podczas balu u Królowej Kier. Katalog wytwórni Charisma przegląda Piotr Kopka i Bartosz Leśniewski.

- Grupa Caravan jako najbardziej przystępny i wpływowy zespół z kręgu Canterbury? W kierunku różu i szarości zerka Paweł Pałasz.

- We wcześniejszych numerach „Lizarda” Aleksander Filipowski przedstawił autorski wybór płyt fusion nagranych przez artystów europejskich, amerykańskich i polskich. Tym razem pora na domknięcie cyklu reprezentacją… reszty świata.

- W dziale recenzji m.in. Voivod, Black Country; New Road, Deep Purple, ELP, Can i wiele innych.

- Piotr Kopka z bloga Literatura sautée i Damian Bydliński z bielskiego Lizarda w sąsiedzkich felietonach dzielą się spostrzeżeniami o muzyce i nie tylko.

- Tym razem w Poradniku kupującego walijski zespół Budgie. Ich dyskografię porządkuje Bartosz Leśniewski.

- Romana Makówka Photography.