“Lizard” nr 47

Lizard Magazyn nr 47Magazyn z opcją darmowej wysyłki możecie zamawiać w naszym sklepie internetowym do końca grudnia! Klikacie „darmowa wysyłka”, a koszt spedycji jest po naszej stronie. Pamiętajcie, że darmowa wysyłka najnowszego numeru magazynu jest realizowana listem zwykłym i nie łączy się z innymi produktami. 

Dodatkowo, ze względu na galopujące ceny papieru, byliśmy zmuszeni podjąć decyzję o podniesieniu ceny “Lizarda”. 

„Lizard” nr 47 – spis treści:

- W relacjach koncertowych znajdziecie sprawozdania z naszych wypraw na koncerty takich wykonawców jak The Black CrowesIzzy & The Black TreesNigel KennedyArena i Siena Root. Znaleźliśmy też miejsce na fotorelację Romany Makówki z Wacken 2022.

- W Muzycznym sequelizmie Francis Tuan słucha Wolf Alice i zastanawia się czy rock jest nadal żywy, czy może jednak martwy.

- Kto jest łącznikiem pomiędzy zespołami RenaissanceColosseumJody GrindSteamhammerArmageddon i Illusion? Podpowiadamy – przez te wszystkie składy przewinął się Louis Cennamo. Z legendarnym basistą rozmawiał Bartosz Leśniewski i Krzysztof Opalski.

- Czy głęboki szacunek dla folkowej tradycji może łączyć się ze współczesną elektroniką, muzyką klubową i popem, nie wywołując przy tym bolesnej kolizji? Odpoczno płytą Dryf udowadnia, że te skrajności można połączyć wzorowo. Z zespołem rozmawiał Jan Biernacki i Bartosz Leśniewski

- Formacja Ślina to na scenie rodzimej muzyki improwizowanej nowa jakość. O braku granic, odchodzeniu od konwencjonalnych dźwięków i współpracy z Mikołajem Trzaską Arkowi Lerchowi opowiadali Matylda Gerber i Filip Zakrzewski.

Czym była Muzyki Młodej Generacji? To nieco zapomniane już dziś zjawisko, w którego skład wchodziły tak różne zespoły jak m.in. KrzakKombi czy Exodus przypomina Konrad Wojciechowski.

- W rubryce American Dream Marcin Ciupek przypomina kolejną legendę ze Stanów – zespół The Electric Prunes.

Organizmy jednopłytowe Piotra Chlebowskiego to znów wyprawa na terytoria mało znane lub praktycznie zapomniane. Tym razem poznajemy historię grupy Granicus.

Bee Gees to zespół zdecydowanie zorientowany na przeboje, a nie na albumy, za wyjątkiem ich trzeciej płyty, zatytułowanej Bee Gees’ 1st (1967). Ten album bez słabej piosenki przybliża Gerard Nowak.

- Nasz przegląd katalogu brytyjskiej wytwórni Rough Trade otwiera grupa Cabaret Voltaire, a kończy zespół Gilla Band. Dokonania labelu przybliżają Piotr Kopka i Bartosz Leśniewski.

Frank Zappa i Captain Beefheart. Captain Beefheart i Frank Zappa. O trudnej artystycznej i koleżeńskiej relacji dwóch tytanów pisze Michał Pick.

- Tym razem rubryka In Concert należy do bohatera numeru, a przez jego koncertówki przekopał się Bartosz Leśniewski.

W bogatej i wyrafinowanej twórczości Franka Zappy można wyróżnić wiele znakomitych nagrań, ale w powszechnej opinii perła jest jedna – Hot Rats. Kulisy powstania arcydzieła przybliża Piotr Chlebowski.

- Czy można poszerzyć kontekst Hot Rats bardziej niż słuchając Hot Rats Sessions? Chyba nie… Tajemnice tego boxu odkrywa przed nami Piotr Chlebowski.

Running Up That Hill Kate Bush hitem 2022 roku? To spore zaskoczenie, które przywraca powszechną pamięć o artystce z naprawdę imponującymi dokonaniami. Paweł Pałasz dzieli się refleksjami na temat jej twórczości z lat 70. i 80.

- Czuliście, że o Rush w ostatnim numerze nie powiedzieliśmy wszystkiego? My również, więc tym razem Aleksander Filipowski przybliża dorobek Kanadyjczyków z lat 1982-1989.

W dziale recenzji m.in. The Young GodsMagma, Jimi Hendrix i The Beatles.

Piotr Kopka z bloga Literatura sautée i Damian Bydliński z bielskiego Lizarda w sąsiedzkich felietonach dzielą się spostrzeżeniami o muzyce i nie tylko.

- Poradnik kupującego oczywiście we władaniu Zappy. Płyt artysty z lat 60. posłuchał Bartosz Leśniewski.

Romana Makówka Photography.