Lizard 15 (lato 2014)

KUP ARCHIWALNE NUMERY MAGAZYNU

CD od For Tune: zdobywca Fryderyka Dominik Wania, ważna na scenie światowej jazzu formacja Obara International, awangarda, improwizacja oraz muzyka intuicyjna. A wszystko to dźwięki, która dzieją się “teraz”. W dobie narzekania na niskim poziom kultury absolutnie nie można tych rzeczy przegapić!

LED ZEPPELIN: Supergrupa przypomina o sobie nowymi remasterami trzech pierwszych płyt, a Marcin Piwnik przypomina czytelnikom o burzliwych początkach istnienia “Zeppów”.

ELTON JOHN: Rozbieramy na części pierwsze opus magnum artysty, czyli “Goodbye Yellow Brick Road”. Muzyczne arcydzieło, które do dziś zachwyca, wzrusza i bawi.

BUDKA SUFLERA: Poza “Cieniem wielkiej góry” zespół miał jeszcze parę innych ambitnych projektów – oraz epizod bez Krzysztofa Cugowskiego. Opowiada o tym Jarosław Sawic.

NATALIA SIKORA: Zwyciężczyni The Voice of Poland nagrywa zaskakująco poetycką i progresywną płytę. W wywiadzie mówi o powstawaniu materiału oraz o znaczeniu utworów.

COLIN BASS: Długoletni współpracownik grupy Camel opowiada Małgorzacie Arabskiej o ostatniej trasie z Andym Latimerem, o własnym studiu i o nagrywaniu muzyki na środku pustyni.

SBB & URBANIAK: Reunion oryginalnego SBB trwa, w Warszawie zespół spotka się z Michałem Urbaniakiem. Barnaba Siegel pisze o wspólnych losach polskiego jazzu i rocka.

DEEP PURPLE: Ranking najlepszych płyt zespołu oraz recenzja olbrzymiego boxu z kompletem nagrań „Made in Japan”.

ORGANISATION: Esej Piotra Chlebowskiego o efemerycznym,  eksperymentalnym i odważnym zespole, którego album “Tone Float” stworzył podwaliny pod legendarny Kraftwerk.

MARY HALVORSON: O tym, jak dzięki pasji i bez marketingowego szumu można stać się w oczach krytyki i słuchaczy wielkim muzykiem, pisze Maciej Karłowski z Jazzarium.pl.

STAN BORYS: Wokalista mówi nam szczegóły dotyczące nowej płyty “Ikona” oraz wraca wspomnieniami do czasów grupy Blackout i pierwszej polskiej rock-opery “Naga”.

ANATHEMA: Vincent Cavanagh rozmawia na temat płyty “Distant Satellites”, przemian w zespole oraz o sposobie patrzenia na muzykę i świat.

RECENZJE – NOWOŚCI: Nowy album YES i Uriah HeepFrank Zappa na big-band, długo oczekiwane LP Pixiesoraz Wielki Powrót Psychodelii: Black Keys, Beck, Organek, Pete Molinari i inni.

RECENZJE – ARCHIWA: Remastery Led Zeppelin, wielopłytowe boksy Deep Purple i Eltona Johna, elektrycznyMiles Davis i Michał Urbaniak oraz “najgorsza płyta wszech czasów”.

GDZIE ROCK NIE SIĘGA: Najlepsza polska elektronika i ambient, nowe brzmienia, soczysty funk i surowy rhythm’n’blues oraz jazzowe perełki sprzed półwiecza.

RECENZJE DVD I KSIĄŻKI: 35-lecie Toto na koncercie w Łodzi, Todd Rundgren gra bluesa, fatalny dokument oThe Clash i znakomity przewodnik po instrumentach The Rolling Stones.

KONKURS: Do wygrania najnowsze wydania płyt Led Zeppelin!