Lizard 13 (zima 2013)

KUP ARCHIWALNE NUMERY MAGAZYNU

CD! Józef Skrzek Archives – unikatowe nagrania z obszernego, prywatnego archiwum lidera SBB. Muzyka elektroniczna, klasyczne utwory w nowych wersjach, eksperymenty.

PAUL MCCARTNEY: Eks-Beatles nie zwalnia tempa i proponuje zupełnie nową płytę. Piotr Korycki rozkłada ją na czynniki pierwsze.

THE DOORS: Jim Morrison skończyłby w grudniu 2013 r. siedemdziesiąt lat. Przyglądamy się karierze jego zespołu od nie zawsze oczywistej strony oraz prezentujemy ekskluzywny fragment książki o wydawcy zespołu, firmie Elektra.

AIRBAG: Norweskie współczesne wcielenie Pink Floyd opowiada Przemkowi Siwikowi o swojej najnowszej płycie i niezmiennym procesie twórczym.

FOTONESS: Zapomniana karta historii polskiego rocka we wspomnieniach Marcina Ciempela i Tomasza Lipińskiego – przesłuchuje Bartosz Leśniewski.

BLACK NOODLE PROJECT: O ewolucji z zespołu koncertującego w studyjny projekt i nie słuchaniu rocka progresywnego opowiada lider grupy, Jeremie Grima.

CANTERBURY: Krzysztof Pabis pokazuje mniej oczywiste rejony Sceny Canterbury – solowe płyty artystów znanych z wielkich (i mniejszych) zespołów oraz albumy z muzyką kanterberyjską nagrane… poza Canterbury.

NORWEGIA: Jaka była scena muzyczna w Norwegii lat 70.? Jakie zespoły są warte uwagi, a jakich lepiej unikać? Jak wyglądała trasa Junipher Greene po Polsce? Na pytania odpowiada Jarosław Sawic.

CELESTE: Piotr Chlebowski o kolejnej ważnej formacji włoskiego rocka progresywnego – choć w ich wypadku określenie „rock” jest zdecydowanie zbyt ciasne…

SOFT MACHINE: Aleksander Filipowski o złożonej płycie bardzo złożonej grupy: Soft Machine i legendarna „Third”

RECENZUJEMY: energetyczne trio Levin Minnemann Rudess, Steven Wilson w wersji mini, folkowa Spirogyra, koncertowy King Crimson, zremasterowany Yes oraz library music na czarnych płytach. I wiele więcej – ponad 100 recenzji!

PONADTO: Czekamy na stare-nowe nagrania Queen, sprawdzamy co to jest Tatvamasi, witamy King Crimson i słuchamy płyt Caravan.

Fotografia na okładce: Redferns