Przejdź do treści

„Lizard” nr 36

Lizard Magazyn nr 36„Lizard” numer 36

 

Wiosenny numer magazynu przejął zespół The Beatles. Jednak jak zawsze znalazło się też sporo miejsca na klasycznie przygotowany repertuar:

– Fryderyk Nguyen z grupy Katedra w swojej autorskiej rubryce prezentuje zespół The End.

– W relacjach koncertowych Piotr Kopka sprawdza w jakiej formie są The Legendary Pink Dots, Romana Makówka wybrała się m.in. na koncert Zakk Sabbath i Deep Purple, a Krzysztof Opalski składa sprawozdanie z występu The Flower Kings.

– Pamiętacie zespół Argent? Russ Ballard i Bob Henrit opowiadają Krystianowi Dąbrowskiemu o swoim półwieczu na rockowej scenie.

– Po chwilowej ciszy z falą i albumem Przypływ wraca zespół Jazzpospolita. O nowej płycie ze Stefanem Nowakowskim rozmawiał Bartosz Leśniewski.

– Muzyka fortepianowa o rodowodzie folkowym? Łukasz Ojdana (znany m.in. z zespołu RGG oraz ze współpracy z Tomaszem Stańko i Zbigniewem Namysłowskim) wydał właśnie album Kurpian Songs & Meditations. Z tej okazji Jan Biernacki zadał pianiście kilka pytań.

– Konrad Wojciechowski przybliża kulisy powstania utworu Zegarmistrz światła Tadeusza Woźniaka.

Harvest to wytwórnia, której dorobku fanom starego rocka przedstawiać nie trzeba. Piotr Kopka i Bartosz Leśniewski przekopali się przez ich katalog i omówili kilka klasycznych pozycji.

– Japoński zespół Far Out to kolejna część sagi o jednopłytowcach. Materiał jak zawsze pióra Piotra Chlebowskiego.

– Również kanon jazzowy Rafała Zbrzeskiego rozrasta się z numeru na numer. Tym razem na tapecie Wayne Shorter i jego album Juju.

– Niemieckie poletko uprawiane na naszych łamach przez Sebastiana Chosińskiego powiększyło się o wątek, w którym pojawiają się The Subjects, Subject Esq. i Sahara.

Muzyka z Wenus. Marcin Bronhard, Bartosz Buchholz, Bartosz Leśniewski i Jacek Świegoda prezentują listę płyt całkowicie zdominowaną przez kobiety.

– Był bez wątpienia jednym z najbardziej twórczych artystów przełomu lat 60. i 70. Robert Wyatt to nie tylko Soft Machine – solowy dorobek artysty z lat 1968-1974 przybliża Aleksander Filipowski.

– Czy istnieje coś takiego jak Black Album zespołu The Beatles? Arturo Marino udowadnia, że tak.

– Jak wyglądały ostatnie chwile The Beatles? Piotr Chlebowski przybliża kulisy rozpadu grupy.

– Pamiętacie duet Simon & Garfunkel? Listę dziesięciu nieoczywistych kawałków zespołu prezentuje Gerard Nowak.

– Major Tom, Ziggy Stardust, Alladin Sane, Halloween Jack, The Soul Man, The Thin White Duke, Pierrot, Screaming Lord Byron, The Blind Prophet, The Preacher… Artystyczne wcielenia Davida Bowiego przedstawia Michał Pick.

– W dziale recenzji m.in. The Who, Jimi Hendrix, The Rolling Stones i wiele, wiele innych.

– Błażej Budny w swojej stałej kolumnie Blast From The Past przypomina perły przeszłości.

Piotr Kopka z bloga Literatura sautée i Damian Bydliński z bielskiego Lizarda w sąsiedzkich felietonach jak zawsze dzielą się ciekawymi spostrzeżeniami o muzyce i nie tylko.

– Poradnik kupującego wypełniony jest płytami zespołu Voivod. Co warto poznać lub odświeżyć pierwszej kolejności, a co na końcu? Albumy Kanadyjczyków wyselekcjonował Bartosz Leśniewski.

– W obiektywie Romany Makówki purpurowo: Steve Morse.