Przejdź do treści

„Lizard” nr 56

Lizard Magazyn 56
Lizard Magazyn 56

„Lizard” nr 56, spis treści:

– W relacjach koncertowych tym razem znalazły się omówienia występów NEALA i Moriah Woods, tria Jachna/Mazurkiewicz/Buhl (wszystkie w Krakowie) oraz zespołu EABS (w Andrychowie).

– Wojciech Jachna Squad powrócił w nowym składzie i z nowym albumem Ad Astra. Z tej okazji rozmowę z liderem zespołu przeprowadził Arek Lerch.

– Podbijają niezależne sceny Wielkiej Brytanii i USA, a Iggy Pop puszcza ich piosenki w swojej audycji, tymczasem w Polsce wciąż pozostają niedocenieni. O fenomenie zespołu Trupa Trupa i jego nowej epce Mourners z frontmanem grupy, Grzegorzem Kwiatkowskim, rozmawiał Marcin Ciupek.

– Ponad 20 lat na scenie, kilkaset koncertów i sześć albumów na koncie. Na temat historii zespołu Oranżada, jego nowej płyty Salto i trudów funkcjonowania na scenie niezależnej, z ¾ składu porozmawiał Marcin Ciupek.

– W świecie alternatywnego jazzu silna pozycja zespołu Niechęć utrwala się właściwie z płyty na płytę. W związku z pojawieniem się na rynku albumu Reckless Things, Arek Lerch gruntownie i wielowątkowo przepytał lidera grupy, Rafała Błaszczaka.

– Cykl o „jednopłytowcach” ani myśli się zatrzymać. W jego kolejnym odcinku Piotr Chlebowski przygląda się grupie Demon Fuzz, która na doskonałym albumie Afreaka! stworzyła atrakcyjnie brzmiący konglomerat afro-rocka, soulu, jazzu i psychodelii.

– Powrót do kin znakomitego filmu koncertowego Stop Making Sense grupy Talking Heads dał Magdalenie Żmudzińskiej pretekst, by nie tylko opowiedzieć o swoich wrażeniach z seansu, ale także przedstawić początki kariery nowojorskiego zespołu.

– W kolejnej odsłonie rubryki American Dream przenosimy się do Teksasu. Marcin Ciupek przedstawia historię zespołu The Moving Sidewalks, której współzałożycielem był Billy Gibbons, późniejszy lider ZZ Top.

– Nasz stały cykl In Concert wypełniają tym razem albumy nagrane na żywo przez Led Zeppelin. Wyboru, jak zwykle, dokonuje Bartosz Leśniewski.

– Jacek Socała kontynuując swą opowieść o wybitnych dokonaniach niemieckiego krautrocka i tamtejszej awangardy, w najnowszym numerze magazynu omawia dorobek zmarłego przed dwoma laty Manuela Göttschinga, twórcy i lidera grupy Ash Ra Tempel.

– Dość regularnie przedstawiamy w „Lizardzie” znaczące, a niekiedy kultowe, wytwórnie płytowe z kręgu muzyki niezależnej. Tym razem 10 wybranych albumów z katalogu XL Recordings prezentują Marcin Bronhard i Marcin Ciupek.

– Zespół The Who nigdy nie doczekał się w Polsce należytego uznania. Starając się to zmienić, przedstawiamy obszerną opowieść Piotra Chlebowskiego o debiutanckiej płycie Brytyjczyków, rewolucyjnym albumie My Generation.

– W cyklu Północny wiatr nastała pora, by zajrzeć do Norwegii. Dorobek i dzieje tamtejszej grupy Høst omawia Anna Zalewska.

– Głęboka Purpura to nie tylko klasyczne albumy Machine Head czy In Rock. Historia zespołu Deep Purple byłaby niepełna bez płyt z lat 1974-75. O jednej z nich, Come Taste The Band, opowiada szeroko Paweł Pałasz.

– Mike Pinder z grupy The Moody Blues był ucieleśnieniem artystycznej melancholii. Sylwetkę zmarłego w ubiegłym roku muzyka kreśli Łukasz Józefowicz.

– Paweł Mądry powraca do zapoczątkowanej w numerze 53 serii Koncertowe archiwum rocka. W drugiej odsłonie przygląda się dziewięciu nieoczywistym albumom live.

– W jak zawsze bogatym dziale recenzji polecamy m.in. omówienia płyt zespołów NiechęćThe Murder CapitalSquidMulatu Astatke and Hoodna OrchestraSquidWojciech Jachna SquadKrokofantJaubiTrupa TrupaBlack WidowVanilla FudgeExodusCurved Air i wielu innych.

– Do swoich rubryk felietonowych tradycyjnie zapraszają Filip Baczyński (Polski jazzgot) i Wojciech Kozielski (Revolution Rock).

– Poradnik kupującego tym razem poświęciliśmy zespołowi The Who, którego dyskografię subiektywnie porządkuje Marcin Ciupek.

– W cyklu Jacek Raciborski Photography prezentujemy wspaniałe zdjęcie Michaela Giry, lidera Swans.