“Lizard” nr 40

Lizard Magazyn 40

Lizard Magazyn 40

“Lizard” nr 40.

Kończymy pracę nad kolejnym numerem „Lizarda” i jednocześnie informujemy, że magazyn za moment pójdzie do druku. Pora zatem na preorder. Wasze wizyty w naszym sklepie są coraz częstsze, za co bardzo Wam dziękujemy. Przy okazji każdego nowego numeru staramy się jednak zachęcić kolejnych Czytelników do zakupów bezpośrednio u nas, biorąc koszty wysyłki na siebie [w opcji "dostępni przewoźnicy" trzeba kliknąć "darmową dostawę"]. Każdy egzemplarz sprzedany w sklepie Audio Cave cieszy, każdy jest tak samo ważny i każdy przyczynia się do tego, że powstają kolejne numery. “Lizarda” możecie złapać tutaj – www.sklep.audiocave.pl

O dokładnej dacie wysyłki oraz dostępności w Empikach będziemy informować. Wspierajcie nasze niezależne pismo – kupujcie najnowszego „Lizarda” w sklepie internetowym Audio Cave, klikając w opcji dostawy darmową wysyłkę. 

„Lizard” numer 40, spis treści.

- W poprzednim numerze Fryderyk Nguyen zamknął cykl Polska Scena Vintage. W tym numerze pojawia się Muzyczny sequelizm tego samego autoraczyli nadal powroty do przeszłości, ale w nieco innej formie.

- Józef Skrzek, lider grupy SBB dał się namówić na opowieść o roku 1977, z wielu względów kluczowym dla działalności legendarnego tria. Z artystą rozmawiał Piotr Chlebowski.

Maciej Meller (niegdyś Quidam, obecnie Riverside) spotyka się z Damianem Bydlińskim (od zawsze Lizard) i… rozmawiają o płycie Zenith tego pierwszego.

Lunatic Soul to obok Riverside główne pole działalności niestrudzonego Mariusza Dudy. O historii projektu opowiada Maurycy Nowakowski.

 - Ta muzyka – w połowie lat 80. – nie budziła uznania rodzimych weteranów jazzu, którzy traktowali młodych rewolucjonistów z pogardliwą wyższością. O kim mowa? Historię m.in. Young Power i Woo Boo Doo przybliża Konrad Wojciechowski.

Comus był jedną z najbardziej oryginalnych grup lat 70. Trudno szukać innego zespołu, który z podobnym efektem potrafił oddać szaleństwo dzikiego folku krzyżującego się z psychodelią i mrokiem. Dorobek tej nieco zapomnianej grupy przypomina Paweł Pałasz.

Aquila to kolejny jednopłytowiec, którego historię przypomina niestrudzony Piotr Chlebowski.

- Rubryka Jazzowy Kanon Rafała Zbrzeskiego jest od zawsze zaproszeniem do świata jazzu – tym razem jej bohaterem jest Archie Shepp i jego album The Magic of Ju-Ju.

Psychodelia nadal w natarciu. W poprzednim numerze przyglądaliśmy się pierwszej fali tego nurtu. Tym razem pora na płyty z lat 70. i 80. – Bartosz Buchholz, Marcin Bronhard, Bartosz Leśniewski oraz Jacek Świegoda wybrali dwadzieścia perełek z tamtych lat.

Ze słowem biegnę do CiebieWołanie o brzęk szkłaFollow My Dreams – nieformalny tryptyk i niekwestionowana klasyka polskiego rocka. Piotr Chlebowski przygląda się zespołowi SBB w okresie jego zmagań z wielkimi formami.

Wznowienia klasycznych płyt z polskiego katalogu SBB omawiają Piotr Chlebowski, Piotr Kopka, Bartosz Leśniewski i Michał Pick.

Nowy materiał SBB? Koncertowego wydawnictwa Z miłości jestem – Live zarejestrowanego z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach słuchał Piotr Chlebowski.

Ginger Baker słusznie uważany jest za jednego z najgenialniejszych perkusistów w historii rocka. Marcin Ciupek przygląda się jego dorobkowi – celowo omijając Cream i Blind Faith – i wybiera z niego najsmakowitsze kąski.

- Kontur twarzy ukazanej z profilu i napis Brain na czubku głowy – niby nic wielkiego, a potrafi zelektryzować niemal każdego klienta sklepu z winylami. Piotr Kopka i Bartosz Leśniewski przeglądają katalog tej niemieckiej wytwórni.

- Energiczna dziewczynka w przebraniu dojrzałej kobiety, czyli ideał artystki kompletnej. Postaci Björk przygląda się Michał Pick.

- Nieoczywista dziesiątka The Moody Blues – w ultrasubiektywnym wyborze Gerarda Nowaka.

- W „Lizardzie” staramy się pisać o płytach wybitnych, dobrych, ewentualnie godnych uwagi. Tym razem skupimy się na tych, które obciążone są różnymi wadami. Progresywny antykanon prezentuje Aleksander Filipowski.

- W dziale recenzji m.in. Paul McCartney, Frank Zappa, Andrzej Przybielski & Oleś Brothers.

Piotr Kopka z bloga Literatura sautée i Damian Bydliński z bielskiego Lizarda w sąsiedzkich felietonach dzielą się spostrzeżeniami o muzyce i nie tylko.

- Poradnik kupującego tym razem – co nie powinno dziwić – wypełnia dorobek grupy SBB. Ich dyskografię porządkuje Piotr Kopka.

Romana Makówka Photography.