„Lizard” nr 53, spis treści:
– W naszym kąciku z koncertami tym razem relacjonujemy występy zespołów Focus (we Wrocławiu), SBB (w Siemianowicach Śląskich), Drahla i Willa Kosmos (w Krakowie); ponadto wybraliśmy się na trzecią edycję gdańskiego Sea You Showcase Festival.
– W poszukiwaniu nowych brzmień, wykorzystujących stare dobre wzorce, Francis Tuan tym razem natrafił na bardzo interesujący debiut zespołu Santabarbara – kolejnego bohatera rubryki Muzyczny sequelizm.
– Patryk Zakrocki należy do najbardziej zapracowanych muzyków na polskiej scenie alternatywnej. O swoich najnowszych aktywnościach, a zwłaszcza płytach Ballads & Blues (z Maciejem Garbowskim i Krzysztofem Gradziukiem) i Anomalia (tria Polski Piach), opowiedział Arkowi Lerchowi.
– Colin Blunstone jest obecny na brytyjskiej scenie rockowej już od ponad 60 lat! Z muzykiem grupy The Zombies rozmawiał Krzysztof Opalski.
– Współtworzył Miłość, Trupy i dziesiątki innych zespołów, a ostatnio z kolegami reaktywował Kury. O powrocie legendy, wschodnich sztukach walki i trójmiejskiej scenie alternatywnej Tymon Tymański obszernie opowiedział Marcinowi Ciupkowi.
– Czy „patho jazz” to nowy styl muzyki? Arek Lerch tę i wiele innych kwestii poruszył w rozmowie z zespołem Królestwo, który wydał niedawno swój trzeci album.
– O rocku progresywnym jako gatunku muzyki napisano już tomy. Tym razem Nikodem Kluczyński w osobistym eseju przedstawia to pojęcie jako pewną ideę, którą spajają wizja i wirtuozeria.
– Nasz wiecznie świeży i nieznający końca cykl o „jednopłytowcach” doczekał się kolejnego odcinka. Piotr Chlebowski przedstawia w nim grupę z Minnesoty – C.A. Quintet.
– W sześćdziesięciolecie debiutu The Animals Magdalena Żmudzińska wnikliwie przygląda się początkom niezapomnianego zespołu.
– Prowadzoną przez Marcina Ciupka rubrykę American Dream tym razem przejmuje grupa The Chocolate Watchband z kalifornijskiego Los Altos.
– Płytą Grace zapisał się na trwałe w historii muzyki rockowej. O albumach Jeffa Buckleya nagranych na żywo opowiada Bartosz Leśniewski w swoim stałym cyklu In Concert.
– Made To Measure to jedna z najciekawszych serii płytowych w dziejach muzycznej awangardy. Dziesięć najciekawszych albumów wydanych pod tym szyldem omawia Jacek Socała.
– Do wybitnych osiągnięć King Crimson wracamy cyklicznie. Po płytach In The Court Of The Crimson King i Red tym razem Piotr Chlebowski w monograficznym artykule przedstawia dzieło KC z 1973 roku – Larks’ Tongues In Aspic.
– Lider Morphine, Mark Sandman, zmarł na scenie 25 lat temu. W rocznicę spektakularnej śmierci muzyka Mateusz Sroczyński omawia dzieje znakomitego zespołu.
– W kolejnym odcinku Północnego wiatru Anna Zalewska wędruje do Szwecji, by przyjrzeć się historii zwariowanych Samla Mammas Manna.
– Kobiety zajmujące się jazzem nie tylko śpiewały. Portrety czterech fascynujących instrumentalistek szkicuje Paweł Pałasz.
– Temat mniej znanych i mniej popularnych albumów live podejmuje Paweł Mądry w pierwszym odcinku cyklu Koncertowe archiwum rocka.
– Piotr Chlebowski wspomina niedawno zmarłego współtwórcę Skaldów, Jacka Zielińskiego.
– Obszerny dział recenzji wypełniają tym razem omówienia płyt m.in. zespołów Einstürzende Neubauten, Fire!, Drahla, Sutari, Teo Olter Quintet, Królestwo, Kosmonauci, Pearl Jam, Can, Dżamble, SBB oraz boxów Grega Lake’a i Johna Wettona. Ponadto recenzujemy biografię Marka Jackowskiego autorstwa Anny Kamińskiej.
– W dziale felietonów obok goszczącego już od roku Filipa Baczyńskiego (Polski jazzgot) witamy nowego autora, Wojciecha Kozielskiego i jego rubrykę Revolution Rock.
– W Poradniku kupującego subiektywnego przeglądu płyt King Crimson dokonuje Marcin Ciupek.
– Jacek Raciborski Photography.