“Lizard” nr 53

Lizard Magazyn nr 53

Lizard Magazyn nr 53

„Lizard” nr 53, spis treści:

- W naszym kąciku z koncertami tym razem relacjonujemy występy zespołów Focus (we Wrocławiu), SBB (w Siemianowicach Śląskich), Drahla i Willa Kosmos (w Krakowie); ponadto wybraliśmy się na trzecią edycję gdańskiego Sea You Showcase Festival.

- W poszukiwaniu nowych brzmień, wykorzystujących stare dobre wzorce, Francis Tuan tym razem natrafił na bardzo interesujący debiut zespołu Santabarbara – kolejnego bohatera rubryki Muzyczny sequelizm.

Patryk Zakrocki należy do najbardziej zapracowanych muzyków na polskiej scenie alternatywnej. O swoich najnowszych aktywnościach, a zwłaszcza płytach Ballads & Blues (z Maciejem Garbowskim i Krzysztofem Gradziukiem) i Anomalia (tria Polski Piach), opowiedział Arkowi Lerchowi.

Colin Blunstone jest obecny na brytyjskiej scenie rockowej już od ponad 60 lat! Z muzykiem grupy The Zombies rozmawiał Krzysztof Opalski.

- Współtworzył Miłość, Trupy i dziesiątki innych zespołów, a ostatnio z kolegami reaktywował Kury. O powrocie legendy, wschodnich sztukach walki i trójmiejskiej scenie alternatywnej Tymon Tymański obszernie opowiedział Marcinowi Ciupkowi.

- Czy „patho jazz” to nowy styl muzyki? Arek Lerch tę i wiele innych kwestii poruszył w rozmowie z zespołem Królestwo, który wydał niedawno swój trzeci album.

- O rocku progresywnym jako gatunku muzyki napisano już tomy. Tym razem Nikodem Kluczyński w osobistym eseju przedstawia to pojęcie jako pewną ideę, którą spajają wizja i wirtuozeria.

- Nasz wiecznie świeży i nieznający końca cykl o „jednopłytowcach” doczekał się kolejnego odcinka. Piotr Chlebowski przedstawia w nim grupę z Minnesoty – C.A. Quintet.

- W sześćdziesięciolecie debiutu The Animals Magdalena Żmudzińska wnikliwie przygląda się początkom niezapomnianego zespołu.

- Prowadzoną przez Marcina Ciupka rubrykę American Dream tym razem przejmuje grupa The Chocolate Watchband z kalifornijskiego Los Altos.

- Płytą Grace zapisał się na trwałe w historii muzyki rockowej. O albumach Jeffa Buckleya nagranych na żywo opowiada Bartosz Leśniewski w swoim stałym cyklu In Concert.

Made To Measure to jedna z najciekawszych serii płytowych w dziejach muzycznej awangardy. Dziesięć najciekawszych albumów wydanych pod tym szyldem omawia Jacek Socała.

- Do wybitnych osiągnięć King Crimson wracamy cyklicznie. Po płytach In The Court Of The Crimson King i Red tym razem Piotr Chlebowski w monograficznym artykule przedstawia dzieło KC z 1973 roku – Larks’ Tongues In Aspic.

- Lider Morphine, Mark Sandman, zmarł na scenie 25 lat temu. W rocznicę spektakularnej śmierci muzyka Mateusz Sroczyński omawia dzieje znakomitego zespołu.

- W kolejnym odcinku Północnego wiatru Anna Zalewska wędruje do Szwecji, by przyjrzeć się historii zwariowanych Samla Mammas Manna.

Kobiety zajmujące się jazzem nie tylko śpiewały. Portrety czterech fascynujących instrumentalistek szkicuje Paweł Pałasz.

- Temat mniej znanych i mniej popularnych albumów live podejmuje Paweł Mądry w pierwszym odcinku cyklu Koncertowe archiwum rocka.

- Piotr Chlebowski wspomina niedawno zmarłego współtwórcę SkaldówJacka Zielińskiego.

- Obszerny dział recenzji wypełniają tym razem omówienia płyt m.in. zespołów Einstürzende NeubautenFire!DrahlaSutariTeo Olter QuintetKrólestwoKosmonauciPearl JamCanDżambleSBB oraz boxów Grega Lake’a i Johna Wettona. Ponadto recenzujemy biografię Marka Jackowskiego autorstwa Anny Kamińskiej.

- W dziale felietonów obok goszczącego już od roku Filipa Baczyńskiego (Polski jazzgot) witamy nowego autora, Wojciecha Kozielskiego i jego rubrykę Revolution Rock.

- W Poradniku kupującego subiektywnego przeglądu płyt King Crimson dokonuje Marcin Ciupek.

Jacek Raciborski Photography.