“Lizard” nr 51

Lizard Magazyn nr 51

“Lizard” nr 51, spis treści:

- Startujemy, jak zawsze, od działu koncertowego. Tym razem wybraliśmy się do Katowic na występ Soft Machine, a także dwa razy do krakowskiego klubu Re, by zrelacjonować koncerty Give Up The Failure, zespołu Ciśnienie, Norwegów z Heave Blood & Die oraz Steve’a Gunna.

- W Muzycznym sequelizmie Francis Tuan przygląda się premierze singla Now And Then, być może ostatniego już muzycznego znaleziska z kręgu The Beatles.

- Wywrócili jazz na drugą stronę, nagrywając jedną z najmocniejszych płyt roku, All Thoughts Are Bad Thoughts. Nie tylko o głośnym debiucie, z saksofonistą formacji Ninja Episkopat, Alexem Clovem, rozmawiał Arek Lerch.

- O mitach związanych z nagrywaniem drugiego albumu, znaczeniu intuicji w tworzeniu muzyki i wielu innych kwestiach, Marcin Ciupek rozmawiał z zespołem sneaky jesus, czołowym przedstawicielem młodej polskiej sceny jazzowej.

Lotto zaskoczyło w tym roku wszystkich, wydając dwie płyty jednego dnia. Z tej okazji Arek Lerch wnikliwie przepytał gitarzystę zespołu, Łukasza Rychlickiego.

- Po dwóch udanych albumach i bogatym roku koncertowym, trójmiejska grupa Nene Heroine zdaje się nabierać rozpędu. O zamiłowaniu do grania na żywo i eklektycznych inspiracjach z muzykami formacji rozmawiał Marcin Ciupek.

- Aż 11 lat czekaliśmy na nową płytę Kim Nowak. O tym, dlaczego ta przerwa była tak długa i jak obecnie grupa postrzega swoje miejsce na rodzimym rynku, Arkowi Lerchowi opowiedział perkusista, Emade.

- Przybycie Johna Portera do Polski w połowie lat 70. okazało się czynnikiem, który znacząco wpłynął na polską muzykę rockową. O przełomowej płycie Helicopters formacji Porter Band w obszernym artykule opowiada Konrad Wojciechowski.

- Nasz cykl „jednopłytowców” ani myśli się zatrzymać. Tym razem Piotr Chlebowski przedstawia w nim kalifornijską grupę Stack.

- Do Kalifornii zaglądamy także przy okazji innej stałej rubryki „Lizarda” – American Dream. Dzieje bardzo interesującego, acz nieco zapomnianego, zespołu The West Coast Pop Art Experimental Band odświeża Marcin Ciupek.

- 25 lat działalności wytwórni Gusstaff Records to idealna okazja, by przypomnieć jej dorobek. Subiektywnego przeglądu płyt kultowego labelu dokonuje Mateusz Sroczyński.

- Bartosz Leśniewski w swoim stałym cyklu In Concert przedstawia drugą porcję najciekawszych płyt nagranych na żywo przez The Allman Brothers Band.

- Ten album do dziś dzieli fanów rocka progresywnego, co czyni go ciekawym przedmiotem rozważań. Z okazji 50-lecia pierwszego wydania, płytę Tales From Topographic Oceans zespołu Yes w obszernym eseju omawia Piotr Chlebowski.

- Nadwornym grafikiem grupy Yes przez lata był Roger Dean. Piotr Chlebowski, niejako w uzupełnieniu poprzedniego tekstu, przedstawia koncepcję artystyczną okładki Tales From Topographic Oceans, zaprojektowanej przez angielskiego malarza.

- Grał m.in. w zespole Flanger, będąc jednym z najważniejszych przedstawicieli sceny elektronicznej lat 90. Sylwetkę Bernda Friedmanna przybliża Jacek Socała.

- W nowym na łamach kwartalnika cyklu Północny wiatr, poświęconym skandynawskiej muzyce rockowej lat 60. i 70., Anna Zalewska przygląda się dokonaniom Finów z grupy Tasavallan Presidentti.

- Melodyjny, gitarowy indie-rock ma w ostatnich latach rozmaitych bohaterów, a jednym z nich jest Miles Kane. Dorobek płytowy Brytyjczyka omawia Paweł Mądry.

Szwedzki rock z minionych dekad pozostaje u nas zjawiskiem wciąż zbyt słabo rozpoznawalnym. Liczymy, że zmieni to artykuł Pawła Pałasza, który wnikliwie opisuje siedem płyt z kręgu tamtejszej muzyki, od lat 60. aż po 80. (m.in. z dorobku grup Samla Mammas Manna Kultivator).

- Dział recenzji w tym numerze znacznie nam się rozrósł, dla czytelników przygotowaliśmy omówienia aż 40 płyt (m.in. Stevena WilsonaPetera GabrielaJaimie BranchLottoNeila YoungaWeather ReportErica ClaptonaThe Rolling StonesJethro TullLecha Janerki) i trzech książek (wspomnienia Nancy Barile, biografie Boba Dylana i zespołu Vader).

- W stałych rubrykach felietonowych znajdziecie – jak zwykle – teksty Filipa Baczyńskiego (Polski jazzgot) oraz Damiana Bydlińskiego (Lostland).

Poradnik kupującego zajmuje tym razem grupa Yes. Jej dorobek próbuje usystematyzować Marcin Ciupek.

Romana Makówka Photography.