Premiera albumu w hołdzie Andrzejowi Przybielskiemu

Magazyn Lizard ma przyjemność objąć patronatem historyczne wydarzenie — dobiegła końca sesja nagraniowa albumu dedykowanego pamięci Andrzeja Przybielskiego. Z inicjatywy Macieja Fortuny spotkało się sześciu wybitnych trębaczy (Wojciech Jachna, Piotr Schmidt, Marcin Gawdzis, Maurycy Wójciński, Tomasz Kudyk, Maciej Fortuna) oraz sekcja rytmiczna, której członkowie współpracowali z Przybielskim (Grzegorz Nadolny, Grzegorz Daroń, Jakub Kujawa).
Print

foto: Marek Hofman

Artyści spotkali się w miejscu, w którym żył i tworzył Andrzej Przybielski. Album, którego premiera zaplanowana została na 5. listopada 2016, zawiera zarówno utwory autorstwa Przybielskiego, jak i kompozycje oparte na jego improwizacjach. Premiera połączona zostanie z uroczystym koncertem w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
przybielski-plakat

foto: Wojciech Woźniak

Wszystkie utwory zostały zaaranżowane na nonet jazzowy; na płycie znajdą się kompozycje związane zarówno z początkami ścieżki artystycznej Andrzeja Przybielskiego, jak i opracowania jego późniejszych utworów, m.in. Motyw Afro, W Arce, Afro Blues, Hey Jack. Album zawierać będzie ponadto zapis rozmowy przeprowadzonej z Andrzejem Przybielskim w bydgoskim klubie Mózg.
Andrzej Przybielski (1944-2011) — bydgoski muzyk jazzowy, wybitny trębacz związany z polską sceną awangardową i free jazzową. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi muzykami (m. in.: Tomaszem Stańko, Czesławem Niemenem, braćmi Olesiami, Stanisławem Soyką, Andrzejem Kurylewiczem). Był także związany ze sceną yassową. Do końca życia koncertował z Asocjacją, jego autorskim projektem współtworzonym m.in. z Grzegorzem Daroniem i Grzegorzem Nadolnym.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetowych Miasta Bydgoszczy. Zrealizowano we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Lista utworów:

01. Afro Blues (Andrzej Przybielski) 8:31

02. Free I 8:07

03. Hey Jack (Andrzej Przybielski) 6:13

04. Free II 4:28

05. Free III 12:34

06. W Arce (Andrzej Przybielski) 7:03

07. Motyw afro (Andrzej Przybielski) 6:30

08. Rozmowa w Mózgu 12:44

 

Skład:

Maciej Fortuna – trąbka

Marcin Gawdzis – trąbka

Wojciech Jachna – trąbka

Tomasz Kudyk – trąbka

Piotr Schmidt – trąbka

Maurycy Wójciński – trąbka

Jakub Kujawa – gitara

Grzegorz Nadolny – kontrabas

Grzegorz Daroń – perkusja