SBB i Tomasz Stańko – 4 września na wspólnym koncercie w Krakowie

sbb_stanko_1200x445

4 września 2016 w Krakowie dojdzie do niezwykłego muzycznego spotkania. Na scenie ICE Kraków staną obok siebie dwie legendy, by połączyć się w akcie muzycznej kreacji.

SBB - zespół założony w 1971 roku i niezmiennie działający pod przywództwem multiinstrumentalisty i wokalisty Józefa Skrzeka. Początkowo grupa towarzyszyła Czesławowi Niemenowi, jednak tarcia pomiędzy silnymi osobowościami  Niemena i Skrzeka spowodowały, że ich artystyczne drogi się rozeszły.  SBB w swojej bogatej historii eksplorowało muzyczne rejony rocka progresywnego, jazz-rocka, fusion, blues rocka i improwizacji. Wiele spośród ich albumów stanowi kamienie milowe polskiej muzyki, a zespół od początku istnienia nie kopiuje innych artystów, lecz wyznacza nowe standardy i wytycza ścieżki dźwiękowych poszukiwań.

SBB

Tomasz Stańko – trębacz i kompozytor jazzowy, lider rozlicznych projektów. Ceniony zarówno w Polsce jak i na świecie lider zespołów. Współpracował z legendarnymi polskimi jazzmanami – Krzysztofem Komedą i Andrzejem Trzaskowskim, w trakcie kariery solowej wydał wiele znaczących dla historii jazzu albumów, by wymienić tylko „TWET”, „Balladynę” czy „Litanię”. Stańko d lat regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy ankiety magazynu „Down Beat”.

Tomasz Stańko

Muzyczne drogi SBB i Tomasza Stańko przecięły się już raz. Miało to miejsce już w latach 70. ubiegłego wieku – świadectwo tej współpracy  w postaci trzech utworów, zarejestrowanych wspólnie w studiu Polskiego Radia w Warszawie, zostało opublikowane w 2005 roku w antologii nagrań SBB. Po niemal czterdziestu latach dojdzie do ponownego spotkania na muzycznym szczycie. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć zarówno klasyczne utwory  SBB, jak i wspólne, z Tomaszem Stańko, improwizacje, których ramy powstaną specjalnie na potrzeby tego występu.

Organizatorem koncertu jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Sprzedaż biletów prowadzona jest  w punktach InfoKraków (pl. Wszystkich Świętych 2, ul. św. Jana 2, ul. Powiśle 11, Rynek Główny 1/3, ul. Józefa 7, ul. Szpitalna 25, ul. Marii Konopnickiej 17), oraz w sieci Eventim.pl i punktach sprzedaży.

 

ICE Jazz: SBB & Tomasz Stańko

ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków)

4 września 2016 roku, 19.00